Ważne daty

do 3 listopada

Rejestracja on-line Opłaty

7-8 listopada

Konferencja

 

dr ADAM HAJDUGA,
Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa im. Wojciecha Korfantego w Katowicach,
Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego

Doktor nauk humanistycznych w zakresie socjologii. Od 2006 rkou adiunkt w Katedrze Socjologii Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej im. W. Korfantego w Katowicach. Specjalizuje się w szeroko rozumianej socjologii casu wolnego i socjologii turystyki. Członek Polskiego Towarzystwa Socjologicznego. Autor kilkunastu publikacji naukowych.
Od 2000 roku zawodowo związany z samorządem województwa śląskiego. Obecnie pełni funkcję zastępcy Wydziału Gospodarki, Promocji i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Odpowiedzialny za zarządzanie rozwojem wielokrotnie nagradzanego sieciowego produktu turystycznego „ Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego” i jego festiwalem INDUSTRIADA. W 2012 r. festiwal ten otrzymał nagrodę w najbardziej prestiżowym konkursie kreatywnej relamy w Polsce „ KREATURA” w kategorii „event/ambient”. Członek Zarządu Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Industrialnego (ERIH). Uczestnik licznych zagranicznych staży z zakresu budowy, zarządzania i promocji produktu turystycznego.


INDUSTRIAL W KULTURZE, KULTURA W INDUSTRIALU – WYBRANE SPOSOBY ŚWIĘTOWANIA DZIEDZICTWA POPRZEMYSŁOWEGO W EUROPIE.

Referat poświęcony zostanie przeglądowi sposobów świętowania dziedzictwa industrialnego w Europie. Omówiona zostanie rola realizowanych wydarzeń na rzecz upowszechniania dziedzictwa kulturowego i wykorzystania industrialnego entourageu w działaniach artystycznych. Zaprezentowane zostaną wybrane przykłady z Niemiec, Ukrainy, Czech i Polski. Autor odwoła się zarówno do pojedynczych wydarzeń kulturalnych realizowanych w zabytkach techniki oraz jednodniowych festiwali i tzw. „ dni otwartych”. Przedstawione zostanę również pierwsze doświadczenia wynikające ze wspólnego pilotażowego projektu współpracy w roku 2012 dwóch przedsięwzięć kulturalnych „ExtraSchicht – Noc Kultury Przemysłowej” w Zagłębiu Ruhry w Niemczech i „Industriady – Święta Zabytków Techniki” w Województwie Śląskim. Podjęta współpraca była wstępem do organizacji w kolejnych latach Europejskiej Nocy Dziedzictwa Przemysłowego. Prezentacja tej idei stanowić będzie konkluzję dla rozważań podjętych w referacie.

Organizatorzy

Partnerzy

Patronat honorowy

Patronat medialny i branżowy